poniedziałek, 27 czerwca 2022

Niewłaściwy tonaż betoniarki

O ponad 11 ton za dużo ważyła „gruszka” przewożąca beton. Przekroczony tonaż spowodował także przekroczenie dozwolonych nacisków podwójnej osi napędowej na drogę. Za ciężką betoniarkę wycofali tymczasowo z ruchu funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W czwartek (12 maja) na krajowej „dwójce”, w pobliżu Kałuszyna (powiat miński), patrol z WITD w Radomiu zatrzymał do kontroli betoniarkę. Przewożono nią 12 m3 betonu z Siedlec na budowę w okolicy Kałuszyna. Taka ilość oznaczała, że pojazd może być znacznie przeciążony. Inspektorzy skontrolowali rzeczywistą masę całkowitą betoniarki oraz naciski jej osi na drogę. „Gruszka” z przewożonym betonem ważyła 43,3 t zamiast dopuszczalnych 32 t. Za duży tonaż spowodował również przekroczenie dozwolonych nacisków podwójnej osi napędowej (osie 3 i 4) na drogę o 8 t. Zamiast przepisowych 19 t wynosiły aż 27 t.

Nieprawidłowy transport wstrzymano do czasu doprowadzenia tonażu i nacisków osi pojazdu do właściwych parametrów. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne.


Zobacz również