Gójsk: Kościół pw. św. Mikołaja

Parafia i kościół pw. św. Mikołaja w Gójsku powstał zapewne w II połowie XIV w. Pierwsza wzmianka pochodzi jednak dopiero z 1506 r. W 1598 r. drewniany, konsekrowany kościół miał malowane ściany i sufit. Były w nim trzy ołtarze: w głównym umieszczono obraz Ukrzyżowania, w bocznych zaś obrazy Matki Bożej i św. Mikołaja.

W 1600 r. A. Cząbski, podsędek dobrzyński, postawił kaplicę. W II połowie XVII w. kościół zarządzany był przez często zmieniających się komendarzy i chylił się ku upadkowi. Ks. J. Podleski, dziekan bielski, w 1700 r. wystawił nową świątynię, także z trzema ołtarzami: św. Mikołaja, Matki Bożej Częstochowskiej i prawdopodobnie Opieki Matki Bożej (tak nazwany został w 1817 r.). W 1783 r. staraniem Ludwiki Wessel, starościny golubskiej, zbudowano nowy, drewniany kościół pw. św. Mikołaja. Posiadał on również trzy ołtarze: św. Mikołaja, Opieki Matki Bożej i Przemienienia Pańskiego, w tym ostatnim znajdował się także obraz św. Jakuba Apostoła.

Obecny, murowany, neogotycki kościół wystawił ks. Walenty Załuski w latach 1903-1906, według projektu architekta Stefana Szyllera, z dobrowolnych składek wiernych parafii i spoza niej. Obiekt konsekrował biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski 10 września 1909 r. Polichromię wykonali w 1930 r. bracia Władysław i Kazimierz Drapiewscy; odnowiono ją w latach 1962-1971. Ołtarz główny wraz z nastawą wykonano w 1957 r. przez Piotra i Romualda Dębków z Brodnicy; w nim figura Serca Jezusowego sprowadzona z Paryża, obok figury Matki Bożej i św. Józefa. Ołtarze boczne pochodzą prawdopodobnie z okresu budowy kościoła; w jednym z nich mieści się obraz św. Mikołaja (1908 r.), w drugim – Matki Bożej Dobrej Opieki (początek XVIII w.). 14 grudnia 1912 r. oddano do użytku czternastogłosowe organy, pochodzące z fabryki Dominika Biernackiego z Dobrzynia nad Wisłą. Ambona z 1907 r. z fundacji ks. Walentego Załuskiego, który w 1901 r. zbudował także plebanię. W 1987 r. sprawiono cztery neogotyckie konfesjonały. W 1983 r. z parafii Gójsk wydzielono parafię Sudragi.

Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego w parafii Gójsk, we wsi Czumsk Duży, została zbudowana w latach 1987-1989, według projektu inż. architekta. Za budowę odpowiedzialny był ks. Wojciech Filipowicz, ówczesny wikariusz parafii Gójsk. Poświęcenia tej świątyni dokonał biskup płocki Zygmunt Kamiński, przy współudziale biskupa pomocniczego Romana Marcinkowskiego, dnia 28 maja 1989 r., pw. Miłosierdzia Bożego.

Staraniem ks. Grzegorza Żabika i parafian w latach 2006-2018, zostały wykonane liczne prace materialne w kościele w Gójsku: dziesięć nowych witraży, renowacja i złocenie ołtarza głównego, nowa chrzcielnica, lektorium i siedzenia dla kapłanów i ministrantów, sześć nowych ławek bocznych, kapitalny remont zakrystii, malowanie dachu i założenie nowych rynien, kostka brukowa wokół kościoła. W kościele filialnym w Czumsku Dużym wykonano: nowe ogrodzenie (kamienno-metalowe), cztery nowe konfesjonały, kostkę brukowa przy kaplicy. Ponadto wyremontowano plebanię parafialną.

Msze Święte:
Niedziela:
08:30; 10:30 kaplica; 12:00; 15:00;
Dni Powszednie: 7:30, 17:00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.