Mogielnica: Kościół św. Floriana

Początki parafii sięgają około 1477 roku. Wówczas erygowano kościół parafialny, zbudowany z drewna. Parafia erygowana pod wezwaniem św. Floriana przywołuje pamięć i wstawiennictwo męczennika, legionisty rzymskiego, uosobienie rycerza Chrystusowego walczącego z klęskami żywiołowymi i pożarami. Jest patronem najstarszej i najpowszechniejszej organizacji, zawsze związanej z polskim Kościołem, strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Kościół parafialny św. Floriana w Mogielnicy jest neogotycką, ceglaną świątynią zaprojektowaną przez Władysława Marconiego, wzniesioną w latach 1892 – 1895. Smukłości budowli dodają iglice wież i sygnaturki. Neogotycką stylistykę dopełnia interesujące sklepienie i dobrze wkomponowana polichromia z wizerunkiem św. Wacława. Neogotyckie wyposażenie świątyni stanowią ołtarze. W ołtarzu głownym znajduje się obraz św. Floriana. W ołtarzu bocznym świadectwem przeszłości parafialnej jest zachowany z XVII wieku barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej Matką Boską Mogielnicką, ołtarz boczny św. Józefa z pierwszej połowy XIX wieku oraz ołtarz św. Teresy z 1926 roku.

W adorację parafian wpisują się ołtarze boczne św. Antoniego i Serca Jezusowego. Piękny widok świątyni dopełniają kolorowe witraże, a na uwagę zasługują szczególnie postaci świętych apostołów Piotra i Pawła. W zakrystii Kościoła na uwagę zasługują portrety proboszczów mogielnickich. Wyróżniają się one oryginalnością i są świadectwem przywiązania parafian do swoich duszpasterzy, szacunku dla tych, którzy wiernych wprowadzali w tajemnicę wiary i posłannictwo Kościoła, tych, którzy towarzyszyli swoim parafianom w najważniejszych momentach życia duchowego.

Na placu przy kościele parafialnym znajduje się pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II, który został odsłonięty 2 IV 2006 roku w pierwszą rocznicę śmierci. Rzeźba została wykonana z brązu według projektu Krystyny i Bogusława Solskich z Łodzi i poświęcona przez bp Tadeusza Pikusa w obecności duchowieństwa i parafian. Na pomniku widnieje napis: „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję”. Pomnik powstał dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu na czele z ks. Proboszczem Henrykiem Trzaskowskim.

Msze Święte:
Niedziela:
7:30, 9:00, 10:15 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)
Dni powszednie: 7:00, 18:00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.