Startuje budowa tunelu pod torami w Teresinie

Będzie bezpieczniej w ruchu kolejowym i drogowym w Teresinie i Paprotni pod Warszawą. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Powiat Sochaczewski i Gmina Teresin przekazały wykonawcy plac budowy. Nowy tunel pod torami zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Inwestycja zakończy się w 2026 r. i będzie ubiegała się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków FEnIKS.

Rozpoczęła się budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Teresinie w ciągu ul. Ojca Maksymiliana Kolbego/ul. Szymanowskiej (droga powiatowa nr 3837W). 140-metrowy tunel pod torami linii kolejowej nr 3 Warszawa – Kunowice zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami. Będą dwa pasy ruchu dla samochodów oraz ścieżka pieszo-rowerowa.

Wartość przedsięwzięcia wynosi około 42 mln zł netto. Finansowe zaangażowanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wynosi ok. 19,5 mln netto i będzie w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap IV”. Pozostałą część sfinansuje Powiat Sochaczewski. Projekt będzie ubiegał się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko FEnIKS.

Od 6 lutego wykonawca rozpocznie prace związane z likwidacją przejazdu kolejowo-drogowego na granicy Teresina i Paprotni. Kierowcy będą prowadzeni objazdami. Zmiana organizacji ruchu została uzgodniona z zarządcami dróg. Ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze. Budowa obiektu ma zakończyć się w 2026 r.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu
Budowa tunelu w Teresinie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań.

Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Teresinem, powstają także w Pruszkowie, projektowany jest obiekt w Celestynowie. W Ciechanowie zbudowano wiadukt pieszo-rowerowy, który w lutym br. zostanie oddany do użytku. Dzięki inwestycjom PLK SA na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej i Sulejówku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.