Warszawa. Świąteczna iluminacja i deptak na Królewskim Trakcie

Świąteczna iluminacja i przekształcenie Królewskiego Traktu w Warszawie w deptak podczas wszystkich grudniowych weekendów i pierwszego styczniowego to fantastyczna okazja do zimowych spacerów w baśniowej scenerii. Na placu Zamkowym cieszy oczy choinka, a duża część Starego Miasta jest świątecznie ozdobiona.

Stroiki, świetlne girlandy i lśniące dekoracje to tradycyjna atrakcja Warszawy w okresie świąt. Mimo trwającego kryzysu energetycznego i ekonomicznego stolica z niej nie rezygnuje, ale w tym roku lampki będą świecić krócej. Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego iluminacja będzie gasnąć przed północą – wyjątkiem będą noce z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia. Ma to przede wszystkim wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się o energooszczędne diody eko-LED.

Atutem świątecznych światełek, poza wprowadzaniem świątecznego klimatu, jest rozjaśnianie stołecznych ulic, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu spacerowiczów. To kolejny z powodów, dla których Warszawa nie zdecydowała się całkowicie zrezygnować z ozdób. Rozmiar iluminacji jest jednak ograniczony. Decyzję tę podjęto już w 2020 r., a obecny sezon jest ostatnim, gdy obowiązuje trzyletnia umowa z dotychczasowym wykonawcą.

Gdzie znajdziemy świetlne ozdoby?
Podobnie jak w latach minionych ozdoby znalazły się na Trakcie Królewskim (iluminację na Nowym Świecie finansują kupcy i sklepikarze), placu Zamkowym i Starówce – m.in. na ulicach Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta.

Największa atrakcja, czyli choinka, jak zawsze zdobi plac Zamkowy. Nie brakuje też innych świetlnych dekoracji. Spacerowicze wsiądą do „tramwaju konnego” przy pomniku Mikołaja Kopernika, zobaczą „figury szachowe” na skwerze ks. Twardowskiego i wejdą do „altany dla zakochanych” na skwerze Hoovera. Świąteczne lampki ozdobią też 123 latarnie i 63 drzewa. Iluminacja będzie zdobić śródmiejskie ulice do 5 lutego.

Spacery w wyjątkowej scenerii
Świąteczne dekoracje, tak jak w poprzednich latach, rozświetlą ulice od pierwszego grudniowego weekendu. By warszawianki i warszawiacy oraz goście mogli w pełni cieszyć się widokiem świetlnej scenerii, Trakt Królewski staje się na dni wolne deptakiem. Droga od „palmy” na rondzie de Gaulle’a do placu Zamkowego jest zamykana dla samochodów w nocy z piątku na sobotę, a podstawowa organizacja ruchu wraca tam w poniedziałek przed świtem. Tak będzie w kolejne weekendy grudnia: 10-11 grudnia i 17-18 grudnia.

W okresie świąteczno-noworocznym, czyli od 24 grudnia do 1 stycznia, Trakt Królewski przez cały czas będzie wyłączony z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową. Odcinek ten stanie się deptakiem także przy okazji święta Trzech Króli – od 6 do 8 stycznia.

W czasie, gdy Trakt Królewski będzie zmieniał się w deptak, autobusy 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na trasy objazdowe.

Cała Warszawa szykuje się do Świąt
Na rynku Starego Miasta ruszyło lodowisko. Świąteczną atmosferę można poczuć również na tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarkach. Na Podwalu na Starym Mieście (na Międzymurzu Piotra Biegańskiego – od Placu Zamkowego do ul. Wąski Dunaj) świąteczny kiermasz będzie działał do 6 stycznia przyszłego roku. Będzie otwarty od 11:00 do 20:00, a w piątki i soboty nawet dłużej – do 21:30. Z kolei na Bazarze Różyckiego w przedświąteczne weekendy zaplanowano garażówkę oraz rzemieślniczy jarmark.

Od 4 grudnia po Warszawie kursuje na linii 9 świąteczny tramwaj. Tradycyjnie, jak co roku, po stołecznych ulicach jeździ również autobus bożonarodzeniowy. Nie zabrakło też pociągu metra ze specjalnym świątecznym wystrojem.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.